Dzień Sybiraka 2011

Dnia 16 września, w przeddzień 72 rocznicy napaści ZSRR na Polskę oraz obchodzonym po raz ósmy Światowym Dniem Sybiraka, w Białogardzie odbyła się uroczystość patriotyczna . Uczestniczyli w niej Sybiracy oddziału koszalińskiego oraz mieszkańcy i władze miasta Białogardu. Obchody rozpoczęły się o godz. 10 mszą świętą w Kościele pw. NNMP. O godz. 11 Sybiracy spotkali się z władzami i społeczeństwem Białogardu pod Krzyżem Zesłańców Sybiru na cmentarzu komunalnym w Pękaninie. Po przemówieniach oficjeli pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów. W części oficjalnej, obok miejscowych władz, uczestniczyli także senator Grażyna Stark oraz wicewojewoda zachodniopomorski Ryszard Mićko. Szczególnie godnym podkreślenia jest fakt znacznego udziału uczniów z Białogardu, Karlina i Tychowa.
Część artystyczna odbyła się w CKiSE w Białogardzie. Atrakcją był występ zespołu polonijnego ,,Czerwone Jagody” z Krasnojarskiego Kraju. Końcowym akcentem obchodów był wspólny obiad w restauracji Kowalewski.
Sybiracy serdecznie dziękują władzom miasta i działaczom Koła Sybiraków z Białogardu za wzorowe zorganizowanie uroczystości.
Więcej zdjęć z uroczystości w galerii.
Tekst i foto: K. Krupiński