VI Krajowy Zjazd Awiązku Sybiraków

W dniach 18-20 kwietnia 2010 w Centrum Edukacji i promocji Regionu w Szymbarku k/ Kościerzyny odbył się VI Krajowy Zjazd Związku Sybiraków. Wzięło w nim udział około trzystu członków z całego kraju. Delegacja naszego oddziału liczyła dziesięć osób. W tym pięknie położonym ośrodku znajduje się wiele eksponatów związanych z Syberią i polskimi zesłańcami. Sprowadzono nawet z Irkucka oryginalną lokomotywę ze składem wagonów, którymi byli deportowani Polacy. Jest tam też autentyczny dom w którym mieszkali zesłańcy.
Zjazd rozpoczął się uroczystym nabożeństwem. Następnie odbył się apel poległych. grała też orkiestra wojskowa i była salwa honorowa. Bardzo silne wrażenie na uczestnikach zjazdu wywarła sztuka przygotowana przez Janusza Zakrzeńskiego odnosząca się do spraw związanych z gehenną Polaków na nieludzkiej ziemi. Janusz Zakrzeński był Sybirakiem zginął w katastrofie pod Smoleńskiem .
W czasie obrad były omawiane problemy nurtujące nasze środowisko. Między innymi sprawy opieki zdrowotnej, odszkodowań i inne. W ostatnim dniu dokonano wyboru nowych władz. Prezesem został ponownie Tadeusz Chwiedź a na Sekretarza Generalnego wybrano mecenasa Stanisława Sikorskiego. Przedstawicielem naszego oddziału został Jerzy Lewicki, który w wyborach otrzymał wielką ilość głosów.
Notatka i foto K. Krupiński. Pozostałe zdjęcia w galerii